top of page

Методичні рекомендації учителям щодо підготовки учнів до зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури 

 

Запорукою успішного проходження ЗНО є завчасна підготовка до нього.

У сучасній практиці тестові технології контролю навчальних досягнень посідають належне місце, бо забезпечують найбільш об’єктивне і всебічне оцінювання досягнень учнів із навчального предмета. Для того, щоб учні могли впоратися з текстом у напруженій обстановці, потрібно готуватися заздалегідь, тому вчителям потрібно посилити роботу з відпрацювання завдань різної форми і різного ступеня складності, практикувати тестування, як навчальний прийом і контрольну форму перевірки знань, умінь і навичок школярів.

  1. Перш за все потрібно ознайомитися із структурою та демонстраційними варіантами робіт з української мови і літератури.

  2. Важливим завданням учителя в підготовчий період є формування в учнів таких установок:

  • формування позитивної установки до тестування;

  • подолання почуття невідомого, формування впевненості в собі;

  • набуття навичок роботи з тестовими завданнями;

  • усвідомлення подібності принципів розв’язання задач у тестах;

  • зниження вірогідності прояву негативних установок, які впливають на результативність роботи;

  1. Окрім того, доцільно звернути увагу учнів на навіювання оптимізму, підтримку сподівань та гарний результат.

  2. Рекомендуємо використовувати тести попередніх років (). Важливо вчити учнів регламентувати час на виконання завдань. Для повторення матеріалу можна використовувати посібники для інтенсивної комплексної підготовки до складання ЗНО, рекомендовані Міністерством освіти і науки України. Окрім того, можна рекомендувати учням виконувати тести ЗНО — онлайн з української мови і літератури.

5. У процесі підготовки учнів до ЗНО, учителям потрібно звернути увагу на такі теми:

1. Редагування речень, словосполучень.

2. Закінчення -а, -у родового відмінка іменників II відміни.

3. Кличний відмінок іменника.

4. Іменники спільного роду. Складні випадки визначення роду іменників.

5. Розряди прикметників за значенням.

6. Утворення дієслів наказового способу.

7. Наголоси в словах.

8. Літературознавчі терміни.

9. Літературні угрупування.

Матеріали для підготовки:

  • Програма ЗНО з української мови і літератури 2017 року (наказ № 77 від 03.02.2016 р. «Про затвердження програм ЗНО»).

  • Характеристика тесту з української мови і літератури 2016 року.

  • Критерії оцінювання завдань з розгорнутою відповіддю (власного висловлювання) з української мови.

  • Завдання тестів ЗНО з української мови і літератури попередніх років.

Усі названі вище матеріали щодо проведення ЗНО в 2017 році розміщені на сайтах Українського центру оцінювання якості освіти (http://www/testportal/gov.ua/) та Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти (http://lvtest.org/ua).

  1. Рекомендуємо повторити весь матеріал за рівнями мови: фонетика, морфологія, синтаксис. Це найоптимальніший варіант: знання накопичуються від простих до складних, так з'являється системне уявлення про мову. У тестах є, наприклад, два завдання на фонетику. Одне стосується наголосів, яким в школі приділяється вкрай мало уваги, а в другому потрібно підрахувати кількість звуків і букв у словах. Фонетика вивчається в п'ятому класі, тому до випуску, природно, учні встигають багато чого забути. Найскладніший і проблемний розділ – синтаксис, побудова речень, а завдань на нього багато і за них дається найбільша кількість балів. Так що цьому слід приділити особливу увагу. Ще є завдання щодо аналізу тексту – потрібно визначити тему, ідею, засоби логічного зв'язку і т.д. Підготовку потрібно будувати за принципом «теорія-практика»: пройшли розділ – потренувалися. Якщо тема нескладна, досить повирішувати за нею тести, а якщо виникають труднощі – виконувати розгорнуті вправи з підручників і посібників.

  2. Підготовку з літератури треба робити в хронологічному порядку – від фольклору і давньої літератури до сучасних творів. Ті, хто починає готуватися пізно, вже не встигають читати твори в повному обсязі, тому читають скорочений зміст – цього мало, але краще, ніж нічого. Важливо обговорити книгу в деталях – добре робити це в класі. Для успішного складання тестів потрібно знати деякі тонкощі: жанрову специфіку творів, імена і характеристики персонажів. Важливо не плутатися в текстах. Так, є 6-7 поезій Шевченка, які потрібно знати для ЗНО, але оскільки вони схожі за стилем і темою, учні часто не розуміють, до якого твору належить питання. Потрібно також пам'ятати знакові дати в історії української літератури. Не варто ігнорувати і сучасні твори – їх у програмі небагато, але за ними теж бувають питання. Найбільше учнів лякають завдання з цитатами, коли потрібно, наприклад, встановити автора. Звичайно, людина не може напам'ять знати всі тексти, але в кожній цитаті є підказка, потрібно її шукати. Також можна знаходити в Мережі цікаві статті про творчість українських письменників і читати на дозвіллі, а також переглядати екранізації їхніх творів.

  3. Рекомендуємо ретельно пройти тести попередніх років (вони є у вільному доступі в Мережі) і підтягувати хвости за складними темами. Важливо засікати час – на виконання всіх завдань дається 150 чи 210 хвилин, засиджуватися над ними не можна. Для повторення також можна використовувати посібники зі ЗНО, наприклад, авторства О.Авраменко: у ньому зібрані матеріали як з мови, так і з літератури, так що книга підходить для інтенсивної комплексної підготовки. 

  4. Якщо абітурієнти не знають, як потрібно складати висловлювання на ЗНО, вони пишуть звичайний твір. Але для оцінки цієї роботи існують свої критерії.  Не відходьте від схеми. Звертайте увагу на яскравих героїв, вони допоможуть вам написати власне висловлення. Щодо прикладу з історії або суспільно-політичного життя, читайте біографії яскравих особистостей, цікаві вам історичні факти і т.д. Твір дуже важливий, 20 балів.

         В тесті ЗНО з української мови і літератури не буде жодного завдання, що виходитиме за межі шкільної програми. Але це не означає, що готуватися до тестування не треба. Навпаки! Ваша підготовка має полягати в сумлінному, цілеспрямованому й чітко зорганізованому повторенні всього матеріалу, винесеного на ЗНО. Також у підготовці важливі мотивація і системний підхід.

bottom of page